Nietolerancja laktozy u osób dorosłych

Doskwierają Ci zaburzenia jelitowe? Męczą Cię bolesne kolki, wzdęcia oraz bóle brzucha? Szacuje się, że objawy te występują w różnym nasileniu u ok. 70% populacji. Nietolerancja laktozy u dorosłych jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń trawienia, wynikającym z obniżenia lub zahamowania aktywności enzymu o nazwie laktaza, niezbędnego do trawienia laktozy. Cierpi na nią aż 7,5 % ludzi dorosłych. Wczesna diagnoza schorzenia pozwala na zaplanowanie odpowiedniego programu żywieniowego, który z jednej strony pozwoli na uniknięcie niewygodnych i nie rzadko bolesnych objawów, a z drugiej zadba o dostarczenie wszystkich niezbędnych organizmowi składników (w tym przede wszystkim wapnia zawartego głównie w produktach z laktozą).

CZYM JEST NIETOLERANCJA LAKTOZY U DOROSŁYCH?

Nietolerancja laktozy oznacza wystąpienie klinicznych objawów dysproporcji między ilością spożytej laktozy, a możliwością jej strawienia i wchłonięcia po spożyciu. Objawia się m.in. biegunką fermentacyjną pojawiającą się po spożyciu mleka lub jego produktów, charakteryzującą się bolesnym parciem, oddawaniem kwaśnych stolców i wzdęciem brzucha. Nietolerancja dwucukru, jakim jest laktoza, wynika z braku lub niedoboru enzymu zwanego laktazą, zawartego w rąbku szczoteczkowym nabłonka jelita cienkiego. Choroba ma podłoże genetyczne. dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że mutacja występuje w chromosomach innych, niż chromosomy płci i ujawnia się jedynie wtedy, kiedy zmutowany gen dziedziczony jest po obydwu rodzicach. Nietolerancja laktozy u dorosłych charakteryzuje się postępującym wraz z wiekiem zmniejszeniem aktywności laktazy, która w okresie wczesnego dzieciństwa jest prawidłowa. Proces ten zależy od uwarunkowań genetycznych oraz pochodzenia etnicznego. U osób z pierwotnym niedoborem laktazy typu dorosłych w okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa, a więc w okresie, w którym spożycie mleka i jego przetworów jest największe, nie występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ponieważ deficyt tego enzymu pojawia się dopiero później.

KTO POWINIEN SIĘ PRZEBADAĆ?

Wydawać by się mogło, że jeśli mamy podejrzenie o nietolerancji laktozy u dorosłych wystarczy wyeliminować produkty zawierające ten właśnie składnik ze swojej diety. Tak jednak nie jest. Wyeliminowanie produktów zawierających laktozę prowadzi bowiem do znacznego ograniczenia wartościowych dla naszego organizmu składników w tym przede wszystkim wapnia, który jest niezbędny naszym kościom. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy u dorosłych są bardziej podatne na osteoporozę oraz inne choroby kości. Właściwa opieka lekarza oraz dietetyka pozwala na zaplanowanie odpowiedniej zbilansowanej terapii, która zapewni Twojemu organizmowi wszystkie potrzebne składniki.

Wykonaj badanie DNA jeśli:

  • Jeśli po spożyciu produktów mlecznych występują u ciebie : wzdęcia, biegunki, gazy, wymioty, bóle brzucha i Skurcze jelit
  • masz uczucie ciągłego zmęczenia, któremu nierzadko towarzyszą bóle głowy
  • istnieją u Ciebie podejrzenia o wystąpienie alergii pokarmowej
  • istnieją podejrzenia występowania u Ciebie zespołu jelita wrażliwego
  • któryś z Twoich krewnych cierpi na nietolerancje laktozy

NA CZYM POLEGA BADANIE?


Badania genetyczne w kierunku nietolerancji laktozy przeprowadzane są w całej Polsce. Do badania pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka (tzw. „ślina”), który następnie poddaje się analizie genetycznej. Badanie genetyczne pozwala jednoznacznie potwierdzić, bądź wykluczyć istnienie mutacji w promotorze genu LCT, kodującego laktazę. Za pomocą oceny genotypu promotora, można jednoznacznie stwierdzić genetyczne predyspozycje do nietolerancji laktozy.

Samo badanie jest proste i całkowicie bezproblemowe. Wszystko, co należy zrobić, to zamówić zestaw do samodzielnego pobrania materiału, pobrać próbki, a następnie odesłać je do laboratorium. Na wynik należy oczekiwać do 15 dni roboczych. Istnieje także możliwość pobrania materiału w placówce medycznej, przez lekarza lub pielęgniarkę za dodatkową opłatą.

Wynik badania potwierdzający genetyczną skłonność do wystąpienia nietolerancji laktozy u dorosłych należy skonsultować z lekarzem genetykiem, który zaplanuje dalszą diagnostykę lub sposób postępowania.

JAK SIĘ ZBADAĆ?

Badania genetyczne w kierunku diagnostyki nietolerancji laktozy u dorosłych przeprowadzane są w całej Polsce. Nietolerancja laktozy u osób dorosłych.

Nietolerancja laktozy u osób dorosłych - laboratorium badań DNA
Dieta niskowęglowodanowaDieta lekkostrawnaNadciśnienie tętniczeZalecenia do wszystkich opisywanych chorób dietozależnychPrebiotyki w żywnościFenyloketonuriaBiałko tylko z roślin? To możliwe?Menopauza, klimakterium, przekwitanie.NiedokrwistośćZespół Jelita DrażliwegoSuperfruitsTężyczka utajonaIndeks insulinowy (IS)Niezwykle ważna witamina B12SIBO, czyli przerost bakteryjny jelita cienkiegoPorównanie diety niskowęglowodanowej i ketogenicznejKwasy tłuszczowe - kompendiumDieta wegetariańskaDieta, a stwardnienie rozsianePrzeciwutleniacze, czyli naturalni obrońcy organizmuDieta oraz problemy żywieniowe małych dzieciProbiotykiNietolerancja laktozyEndometrioza, a dietaZespół policystycznych jajników (PCOS)Dieta low FODMAPSubstancje wspomagające prawidłową glikemięOperacja bariatrycznaMigrenowe bóle głowyInsulinoopornośćStany zapalne trzustkiMarskość wątrobyZespół metabolicznyNieswoiste choroby zapalne jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna (CD)Choroby neurodegeneracyjne mózgu - Alzheimer i ParkinsonReumatoidalne zapalenie stawów (RZS)Kamica żółciowaCeliakiaKamica nerkowa i moczowodowaAlergia i nietolerancja pokarmowaNiedożywienieChoroba wrzodowa żołądka i dwunastnicyOsteoporoza i jej związek z żywieniemŻywność, która może chronić przed nowotworamiNapary roślinne wspierające pracę organizmuDieta w depresjiNiedoczynność tarczycy z Hashimoto - a dietaChoroba refluksowa żołądkowo-przełykowa (refluks)Jak zwiększyć biodostępność żelaza w diecieDna moczanowa a dietaDieta dla Kobiet w ciążyCukrzyca – strzeż się!Cholesterol - czy słusznie oskarżony?Gospodarka hormonalna pod lupąMechanizm tycia i chudnięciaŻywienie kobiet karmiących piersiąChoroby dietozależneŻywienie Dzieci w wieku szkolnymCeliakia - jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowychNietolerancja laktozy u osób dorosłychPrzyczyny otyłościAlkohol a odchudzanieCukier = biała śmierćDieta a forma włosów i skóryDieta antynowotworowa wg GersonaZespół jelita nadwrażliwego a dietaJak przytyć? Porady i dieta dla chudych.Odchudzanie - Fakty, mity i stereotypyDieta przy Atopowym Zapaleniu Skóry (AZS)Najważniejsze zasady odżywianiaZdrowotne właściwości diety niskowęglowodanowej
Opinie o mnie  |  Zamów dietę