Blog - Dietetyk Radosław Bernat

Cynamon, zastosowanie i właściwości

Cynamon, zastosowanie i właściwości prozdrowotne
Cynamon to jedna z najpopularniejszych przypraw używanych w kuchni, pozyskiwana z wysuszonej kory cynamonowca. Znajduje zastosowanie zarówno w daniach na słodko, w wypiekach, jak i w wytrawnych potrawach kuchni świata, np. azjatyckiej. Choć kojarzy nam się głównie z jabłkami, świetnie sprawdzi się również np. jako dodatek do warzyw (marchew, dynia), owsianki, naleśników czy porannej kawy.
.
Poza pięknym i bogatym aromatem wykazuje również szereg działań prozdrowotnych. Wpływa korzystnie na trawienie i w niewielkim stopniu przyspiesza przemianę materii.
Pomaga stabilizować poziom cukru we krwi i wspomaga w tej roli insulinę, dzięki czemu często polecany się u osób cierpiących na cukrzycę.
Wykazuje działanie antybakteryjne i antyseptyczne.
Poprawia przepływ krwi, co wpływa korzystnie na ciśnienie tętnicze krwi, ale również przepływ mózgowy i przez to koncentrację.
.
Co ciekawe wykazuje też działanie prewencje względem wielu chorób - wspomnianej już cukrzycy, ale również chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów. W tej ostatniej roli sprawdzi się zwłaszcza jak składnik zbilansowanej diety opartej o niskoprzetworzone produkty, z odpowiednią podażą owoców i warzyw oraz dodatkiem przypraw - poza cynamonem działanie przeciwnowotworowe wykazują bowiem również m.in. imbir czy kurkuma.

Artykuł opracowany przez praktykanta Łukasza Adamskiego

Piśmiennictwo:
1. Vasconcelos NG, Croda J, Simionatto S: Antibacterial Mechanisms of Cinnamon and Its Constituents: A Review. Microb Pathog, 2018, 120, 198-203.
2. Sadeghi S, Davoodvandi A, Pourhanifeh MH et al.: Anti-cancer Effects of Cinnamon: Insights Into Its Apoptosis Effects.Eur J Med Chem, 2019, 178, 131-140.


Opinie o mnie  |  Zamów dietę