Blog - Dietetyk Radosław Bernat

Garść informacji o grzybach

Czy warto jeść grzyby?

Krąży dość powszechna opinia o tym, że grzyby nie posiadają żadnych wartości odżywczych, a w dodatku są ciężkostrawne, w związku z czym nie warto ich jeść. Przestrzega się przed zawartością szkodliwych substancji.

Aby to ocenić, przyjrzyjmy się kilku ciekawym faktom na temat grzybów.

FAKTY NA TEMAT GRZYBÓW

Wartości odżywcze i dietetyczne:

- niskokaloryczne, a jednocześnie sycące,
- bardzo niski indeks glikemiczny,
- wiele zastosowań kulinarnych: składnik zup i sosów, dodatek do dań głównych, przyprawa,
- wysoka zawartość błonnika,
- wysoka zawartość beta-glukanów – korzystny wpływ na poziom glukozy we krwi i profil lipidowy,
- dobrze przyswajalne białko (przyswajalność 90%) – „mięso lasu”,
- bogate w żelazo – kurki 3,5mg/100g, pieczarki 0,9mg/100g,
- wysoka zawartość potasu – kurki ok. 500mg/100g pieczarki 300mg/100g, boczniaki 300mg/100g – to więcej niż w pomidorach!
- witaminy – dobre źródło wit. z grupy B, wit. D

Warto wiedzieć:

1. Wiele grzybów kumuluje metale ciężkie (np.: ołów, kadm, rtęć), choć ich zawartość ostatecznie mieści się w normie. Zjawisko to dotyczy w dużo większym stopniu grzybów dzikich, podczas gdy w przypadku grzybów uprawnych zawartość metali ciężkich jest śladowa.

2. Grzyby są często zaliczane do produktów ciężkostrawnych, jednak kwestia jest przedmiotem dyskusji. Faktem jest, że przebywają długo w żołądku, jednak głównie dzięki temu zapewniają dłuższą sytość. Niektóre grzyby (np.: pieczarki) mogą nasilać procesy fermentacyjne w jelitach z powodu zawartych w nich oligosacharydów i alkoholi cukrowych – na szczęście nasz stary dobry boczniak nie jest jednym z nich.

Podsumowanie

Grzyby to pokarmy o wysokiej wartości dietetycznej oraz bogactwo wielu cennych składników odżywczych. Niektóre substancje zawarte w grzybach wykazuję działanie prozdrowotne. Wyjątkowo wartościowymi grzybami są powszechnie dostępne w sklepach kurki i boczniaki. Zawartość metali ciężkich mieści się w normie, jednak grzyby dziko rosnące cechują się wyższą zawartością niż grzyby uprawne.

Opinie o mnie  |  Zamów dietę