Blog - Dietetyk Radosław Bernat

Łuszczyca, a dieta

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry. Zalicza się ją do najczęściej występujących chorób dermatologicznych (występuje u około 2-4% populacji). Charakteryzuje się występowaniem łuszczących się wykwitów na skórze, mogą także towarzyszyć im inne objawy związane z powikłaniami choroby (np. dotyczące stawów). Łuszczyca jest chorobą w której istotne są predyspozycje genetyczne. Jeśli oboje rodziców choruje, prawdopodobieństwo że dziecko również będzie chore wynosi 50%.
W związku z tym, że łuszczyca jest chorobą zapalną, szczególnie ważne w diecie pacjentów będzie, aby dieta dostarczała produktów bogatych w związki o działaniu przeciwzapalnym oraz nie dostarczała składników działających prozapalnie.
Do produktów o właściwościach przeciwzapalnych należą:
niektóre przyprawy: imbir, kurkuma, rozmaryn
tłuste ryby morskie bogate w kwasy omega-3 (łosoś, szprotka, śledź, sardynka, makrela, szprotka)
owoce jagodowe, gdyż są szczególnie bogate we flawonoidy
zielona herbata
gorzka czekolada
czerwone wino
Natomiast nasilać stan zapalny mogą:
oleje bogate w kwasy omega-6: olej słonecznikowy, z pestek winogron, kukurydziany, sojowy
produkty zawierające kwasy tłuszczowe typu trans: żywność typu fast food, czekolady nadziewane, wyroby cukiernicze (pączki, drożdżówki), twarde margaryny, herbatniki, ciastka kruche
produkty zawierające duże ilości cukrów: słodzone napoje, soki, płatki śniadaniowe, jogurty owocowe i wiele innych (należy czytać etykiety!)

1. Ciok Janusz: Łuszczyca. W: Praktyczny podręcznik dietetyki. Pod red. M. Jarosz. Warszawa 2010
2. http://www.luszczyca.ayz.pl/index.php/dieta.pdf

Opinie o mnie  |  Zamów dietę