Blog - Dietetyk Radosław Bernat

Najlepsze źródła wapnia na diecie bez nabiału

Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia zapotrzebowanie na wapń u zdrowego, dorosłego człowieka wynosi około 1000mg (czyli 1g) na dobę. To dość sporo. Najłatwiej pokryć zapotrzebowanie na wapń spożywając przetwory mleczne. Problem pojawia się w sytuacji, gdy musimy całkowicie wyłączyć z diety mleko i jego przetwory. 
Na szczęście pokrycie zapotrzebowania na wapń jest wciąż możliwe, bez konieczności wprowadzania suplementacji. Bogate w wapń są warzywa zielone (zwłaszcza kapustne), które w dodatku cechują się wysoką przyswajalnością wapnia – zbliżoną do mleka. Zapotrzebowanie na wapń można pokryć w znacznym stopniu spożywając ryby z ościami – na przykład sardynki lub szprotki z puszki. Warto też pamiętać o wysokozmineralizowanej wodzie mineralnej 4 szklanki takiej wody wypite w ciągu doby dostarczą około 20-30% potrzebnego nam wapnia.
Co ze szpinakiem? Choć zawiera dużo wapnia, to jesteśmy w stanie przyswoić zaledwie 2-5% tego minerału, głównie z powodu dużej zawartości szczawianów, które wiążą wapń. Jeśli chodzi o sezam, to zawiera on sporo wapnia, którego przyswajalność jest jednak dużo niejsza niż z nabiału czy warzyw zielonych, a ponadto jada się go w dość małych ilościach.

Opinie o mnie  |  Zamów dietę