Blog - Dietetyk Radosław Bernat

Naturalne sposoby na obniżenie cukru we krwi

Naturalne sposoby na obniżenie cukru we krwi
Cukrzyca to przewlekłe schorzenie charakteryzujące się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Jest ona spowodowana zaburzeniem wydzielania lub funkcjonowania insuliny.
Podstawą leczenia cukrzycy jest zazwyczaj farmakologia, jednak niewielu diabetyków zdaje sobie sprawę, że mogą wspierać swoje leczenie fitoterapią. Oto jakie zioła wspierają gospodarkę cukrową organizmu!

Morwa biała jest drzewem liściastym, którego lecznicze właściwości wykorzystywane są od wieków w medycynie Dalekiego Wschodu. Najcenniejsze okazują się liście morwy, które bogate są w liczne alkaloidy i flawonoidy obniżające poziom cukru we krwi. Najpopularniejszym sposobem na włączenie morwy białej do diety jest spożywanie naparu z jej liści przed każdym posiłkiem. Oprócz tego, w aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć jej suplement w postaci tabletek.

Berberys czyli krzew o żółtych kwiatach i czerwonych owocach. Swoje lecznicze działanie zawdzięcza wysokiej zawartości cennej substancji, jaką jest berberyna. Berberyna nie tylko pomaga zmniejszać poziom cukru we krwi, ale także zwiększa insulinoowrażliwość, więc sprawdzi się również u osób cierpiących na insulinooporność.
Najwygodniejszym rozwiązaniem są gotowe preparaty z berberyną, stosowane 3 razy dziennie po 500 mg berberyny, można jednak również stosować napary z korzenia i kory berberysu.

Gurmar (Gymnema Sylvestre) czyli roślina od dawna stosowana w medycynie Ajurwedyjskiej, a jej nazwa dosłownie oznacza “niszczyciela cukru”. Zawarte w gurmarze substancje nie tylko obniżają poziom cukru we krwi, ale także korzystnie wpływają na poziom cholesterolu. W sklepach ze zdrową żywnością można zakupić zarówno liście gurmaru, jak i preparaty zawierające ekstrakt z niego. Z ciętych liści gurmaru można przyrządzić dobroczynny napar. Mielone liście gurmaru można spożywać także bezpośrednio.

Kozieradka czyli przyprawa znana doskonale zwolennikom kuchni azjatyckiej. Okazuje się, że nasiona kozieradki wspomagają obniżenie cukru we krwi, dzięki zawartości trygoneliny i kumaryny. Aby wykorzystać dobroczynne działanie kozieradki, wystarczy dodawać jej sproszkowane ziarna do codziennych potraw.

Cynamon czyli przyprawa wykorzystywana do urozmaicenia dań zarówno słodkich jak i słonych. Ten niepozorny składnik wielu dań również wykazuje działanie hipoglikemiczne, poprzez zwiększenie insulinowrażliwości komórek organizmu. Podobnie jak kozieradkę, wystarczy znaleźć dla niego miejsce w codziennych posiłkach m.in. owsiankach, deserach czy curry.

Bibliografia:
1. Schrott E., Ajurweda na co dzień. Naturalne metody osiągnięcia doskonałego zdrowia. Warszawa 2000.
2. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Warszawa 2017.
3. Mayer G.J., Saum K.O., Uehleke B., Zioła ojców Benedyktynów. Mieszanki i leczenie. Warszawa 2004.

Opracowane przez praktykantkę Weronikę Bartkowiak




Opinie o mnie  |  Zamów dietę