Blog - Dietetyk Radosław Bernat

Noworoczny detoks

Jak co roku po świętach wraca do nas pytanie jak oczyścić nasz organizm, przewód pokarmowy po świątecznych/noworocznych szaleństwach?? Postaram się kilkoma wskazówkami Państwu w tym pomóc. Po świątecznym „obżarstwie” nasze jelita są niejednokrotnie zapchane całym mnóstwem niewłaściwie łączonymi pokarmami. Powoduje to uczucie wzdęcia, zaparcia, ospałość i ociężałość oraz może powodować odkładanie się licznych toksyn w naszym organizmie min. „wolnych rodników”, a nawet prowadzić do poważnych chorób z rakiem na czele.

Co więc robić żeby szybko wrócić do formy??

Po pierwsze jak najwięcej ruchu szczególnie na świeżym powietrzu. Pogoda może nie nastrajać do zbytniej aktywności, ale zawsze można wybrać się na dłuższy spacer lub spokojny jogging. 
Po drugie dostarczać dużo płynów ( z tym że nie tych wysokoprocentowych) najlepiej wody mineralnej i zielonej herbaty. Spowoduje to wymiatanie toksyn i wolnych rodników z organizmu.

Po trzecie dostarczyć dużo antyoksydantów i „przepychaczy” tj. cytrusów, warzyw, soku z aronii, czarnej porzeczki, naturalnych produktów fermentowanych jak kefiry, maślanki, jogurty, dobrze nam zrobi nawet wytrawne wino czerwone

Po czwarte dieta lekkostrawna, która po ciężkim orężu świątecznym da naszemu układowi trawiennemu trochę odpocząć.

Po piąte zaraz po diecie lekkostrawnej można zastosować krótką dietę oczyszczającą, która najlepiej opróżni przewód pokarmowy ze zbędnej treści oraz toksyn. Dieta taka składa się głównie z produktów płynnych i papkowatych. Daje uczucie sytości przez cały dzień a jednocześnie korzystnie wpływa na wymiatanie toksyn oraz redukcję wymienionych wyżej dolegliwości.

Po szóste dla tych którzy przesadzili z alkoholem w tym długim okresie świąteczno-noworocznym, warto sięgnąć po napar z ostropestu, który to wspomoże nadwyrężoną wątrobę ;-)

Dietetyk
Radosław Bernat

Opinie o mnie  |  Zamów dietę