Blog - Dietetyk Radosław Bernat

Wino... pić, czy nie pić?

Wino jest znane ludziom od ponad 7 tysięcy lat. Nasi przodkowie przyrządzali je by wydłużyć zdatność wody do spożycia i nadać jej lepszy smak. Dziś na naszych stołach gości na co dzień, jak i podczas uroczystych okazji.
Poza wybornym smakiem i właściwościom charakterystycznym dla napojów alkoholowych, trunek ten pity w małych ilościach wpływa pozytywnie na stan zdrowia.
Właściwości prozdrowotne w winie wykazują m.in. polifenole. Jest to grupa związków spotykana w owocach (głównie czerwonych), o właściwościach przeciwutleniających (hamują działanie wolnych rodników, które uznawane są za rakotwórcze), przeciwzapalnych, przeciwagregacyjnych i przeciwmiażdzycowych. Wykazują pozytywny wpływ na naczynia krwionośne, funkcje śródbłonka, zapobiegają również obrzękom i zakrzepom. Najpopularniejszym polifenolem wina, zaliczanym do flawonidów jest resweratrol. Jest produkowany głównie w skórce winogron, dlatego występuje w znacznych ilościach w czerwonym winie. Podczas jego produkcji, fermentacji ulegają całe winogrona, a nie jak w wypadku wina białego: jedynie sok. Ten aktywny biologicznie stilben, dzięki właściwościom antyutleniajacym opóźnia procesy starzenia się. Co więcej hamuje rozwój procesów nowotworowych, zmniejsza ryzyko występowania otyłości, a nawet cukrzycy.
Substancjami, które poza polifenolami wpływają na kolor wina są oczywiście barwniki. Wśród nich wyróżnia się dwa, które mają szczególny wpływ na zdrowie konsumenta. Enina posiada właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Kwercetyna poprawia samopoczucie, wzmacnia naczynia włosowate oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Trunek ten zawiera również wiele składników mineralnych takich jak: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, chlor a także witaminę C oraz witaminy z grupy B.
Na początku lat 90. przeprowadzono badania w Bordeaux. Pomimo spożywania specyficznych dla kuchni francuskiej produktów i potraw o dużej zawartości niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych, stwierdzono tu najniższy w Europie odsetek śmiertelnych przypadków chorób serca. Tak zwany paradoks francuski zawdzięcza się właściwością przeciwmiażdżycowym wina czerwonego, tak popularnego w tym regionie.

Jakie wino więc wybrać?
Najlepsze właściwości prozdrowotne cechuje wino czerwone, wynika to z wyższej od białego zawartości antocyjanów, flawonoidów oraz barwników. Ze względu na niższą wartość energetyczną zaleca się wybierać wina wytrawne, które posiadają również bogatszy bukiet smakowy. Na zdrowotność wpływ ma również klimat, w którym sadzone są winogrona. Te pochodzące z regionów zimniejszych będą charakteryzować się niższą, niż grona z terenów ciepłych zawartością resweratrolu. Również szczepy winogron różnią się od siebie zawartością antyoksydantów. Ciemne winogrona Pinot Noir są ich bogatszym źródłem niż rozsławiona odmiana Chardonnay.

Pomimo przedstawionych powyżej właściwości należy pamiętać, że długotrwałe spożywanie alkoholu w ilościach większych niż dopuszczalne jest niewskazane i może grozić wystąpieniem zaburzeń metabolicznych i pracy wątroby, arytmii serca, , zmianami w regulacji nerwowej i hormonalnej organizmu itp. Zalecana dawka wina dziennie wynosi 1 lampkę (200 ml) w przypadku zdrowych kobiet i maksymalnie 2 lampki w przypadku zdrowych mężczyzn.

Barwa, słodycz, kraj pochodzenia, region, rodzaj szczepu. Każda z tych cech wpływa na smakowitość oraz cechy prozdrowotne wina. Spożywanie w umiarze tego napoju alkoholowego, tak charakterystycznego dla (uważanej za jedną z najzdrowszych) diety śródziemnomorskiej może opóźnić proces starzenia się organizmu, poprawić samopoczucie, działać profilaktycznie w chorobach cywilizacyjnych i wiele innych.

Artykuł opracowany przez praktykantkę Barbarę Turkiewicz

Źródła:
1. Błaszczyk J., Kucharczyk M., Seruga P., Piekara A., Zimny S., Krzywonos M. 2016. Właściwości zdrowotne wina. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 11-18
2. Kopeć, A., Piątkowska E., Leszczyńska T., Bieżanowska-Kopeć R. 2011. Prozdrowotne właściwości resweratrolu. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość. 5 (78), 5 – 15
3. Chłopicka J. 2016. Prozdrowotne właściwości wina. Manager Apteki. 62-63

Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/radunia/public_html/modules/blog_mod.php on line 175
Opinie o mnie  |  Zamów dietę