Blog - Dietetyk Radosław Bernat

Woda jako największe dobro materialne na ziemi


Bo bez wody świata i nas by nie było. Gdyby świat nagle stracił całą wodę i nie udałoby się jej w żadne sposób odtworzyć, przeżylibyśmy maksymalnie 7-10dni. Woda zajmuje ok 2/3 powierzchni ziemi. Organizm ludzki podobnie jak kula ziemska składa się średnio z 60% wody.

Powyższy wstęp pokazuje jak woda jest niezbędna do życia. Dodatkowo biorąc pod uwagę w ilu procesach woda uczestniczy w organizmu, nie sposób jej nie doceniać.

Najważniejsze funkcje wody w organizmie człowieka:

  • regulacja temperatury ciała
  • bierze udział w reakcjach chemicznych i biochemicznych w organizmie/komórkach
  • reguluje ciśnienie krwi
  • pomaga rozpuszczać pokarmy i je transportować
  • pomaga transportować tlen do komórek
  • pomaga usuwać szkodliwe produkty przemiany materii (wolne rodniki, toksyny, itp.)
  • zwilża błony śluzowe, gałki oczne i stawy

Przenosząc to na zupełnie prosty język niedobory płynów dla organizmu to min. możliwość poważnych chorób min. zawał, ze zgonem włącznie, sucha skóra, zaparcia, brak koncentracji, zmęczenie, nieodżywiony i zanieczyszczony metabolitami i toksynami organizm.

Także apeluję, żeby pić dużo płynów (herbaty, wszelakie napary, kawa w nie dużej ilości, soki warzywne, itp.) a w szczególności wody!!!

Z ciekawostek dotyczących wody:

Czy wiecie ze utrata wody (odwodnienie) w ustroju o 2-3% może powodować zauważalne osłabienie i pogorszenie pracy organizmu. Natomiast odwodnienie 10% może prowadzić nawet do śmierci?

Wodę należy też wypijać w dużej ilości w zimie/podczas mrozów, gdyż wtedy tracimy porównywalną ilość wody co w upalne dni. Dzieje się tak że tracimy więcej wody poprzez częstsze oddawanie moczu. Wydychamy również dużo wody/pary wodnej, żeby nawilżyć śluzówki.

Podczas samego oddychania możemy tracić nawet 0,5 l wody dziennie. Z moczem możemy oddać ok 1l wody dziennie, a podczas pocenia i parowania wody ze skóry ok 0,4 l wody dziennie.

Woda po wypiciu pozostaje w żołądku przez ok 5min.

22 marca obchodzimy dzień wody.
Opinie o mnie  |  Zamów dietę