Blog - Dietetyk Radosław Bernat

Cukrzyca to choroba, w której dochodzi do zaburzeń poziomu glukozy we krwi, co spowodowane jest niedoborem insuliny lub nieprawidłowym jej wykorzystaniem przez komórki. Wyróżnia się kilka typów cukrzycy:
Cukrzycę t. I - insulinozależną
Cukrzycę t.II - insulinoniezależną
Cukrzycę t. III – inne rodzaje cukrzycy
Cukrzycę ciężarnych
Objawami, które mogą sugerować początki cukrzycy są: wzmożone pragnienie i apetyt, suchość w ustach, częste oddawanie moczu, zmęczenie, nadmierna potliwość. Do zdiagnozowania choroby konieczne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Jeśli na czczo wartość przekroczy 140mg/dl lub w dowolnym momencie w ciągu dnia przekroczy 200mg/dl mówimy o cukrzycy.
Dieta w cukrzycy jest szczególnie ważna. Chorych obowiązują wszystkie zasady zdrowego żywienia, ze szczególnym naciskiem na odpowiednią podaż i jakość węglowodanów w diecie. Pacjenci z cukrzycą typu I leczący się insuliną stosują wymienniki węglowodanowe (jeden wymiennik to 10g węglowodanów przyswajalnych). Natomiast pacjenci z cukrzycą typu II powinni kierować się w wyborze produktów zbożowych indeksem glikemicznym. Zabronione są wszystkie produkty o wysokim indeksie glikemicznym, ponieważ powodują wysoki poziom glukozy we krwi po posiłku. Należą do nich: jasne, pszenne pieczywo (bułki, rogaliki, croissanty), wyroby cukiernicze (pączki, drożdżówki), biały ryż, kasza manna, kasza kus-kus, makarony z pszenicy tradycyjnej, ziemniaki, wszelkiego rodzaju słodycze, cukierki i ciastka. Zalecane produkty zbożowe to pieczywo żytnie, razowe, pumpernikiel, kasza gryczana, kasza jęczmienna, ryż basmati oraz dziki, makarony z pszenicy durum. Ze słodyczy można sporadycznie spożywać gorzką czekoladę.

1. Kardiologia Polska 2016; 74, 9: 821–936.
Opinie o mnie  |  Zamów dietę