Celiakia - jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowych

Jeszcze do niedawna celiakia uznawana była za stosunkowo rzadkie schorzenie występujące głównie wśród małych dzieci. Niestety pogląd ten do dziś odciska znaczące piętno na świadomości zagrożenia jakie niesie ze sobą celiakia oraz konieczności diagnozy. Obecnie zachorowania wśród dzieci należą do coraz rzadszych, tym czasem choroba coraz częściej występuje wśród ludzi dorosłych, nieświadomych zagrożenia. Jeśli i Ty masz objawy, które mogą świadczyć o celiakii pamiętaj, że szybka diagnoza może uchronić Cię przed bardzo poważnymi powikłaniami w tym m.in nowotworu, chorób psychicznych, osteoporozą oraz wielu innych!

KTO POWINIEN SIĘ PRZEBADAĆ?

Diagnoza choroby jest niezwykle ważna ponieważ odpowiednia dieta spowoduje cofnięcie objawów, oraz zwiększy komfort życia Twojego lub dziecka. Z kolei nieleczona postać choroby trzewnej może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań! Badanie przeznaczone jest dla osób, które zauważyły u siebie objawy mogące świadczyć o rozwijającej się chorobie trzewnej - celiakii lub też osób, u których przeprowadzono już badania w kierunku diagnostyki tego schorzenia, niemniej jednak nie dały one 100% odpowiedzi.

Jeśli w Twojej rodzinie wystąpiła celiakia warto poddać badaniu inne osoby z rodziny w celu wykluczenia schorzenia - choroba trzewna może być uwarunkowana genetycznie.

UWAGA! Celiakia jest chorobą mogącą przebiegać w sposób utajony i skąpobjawowy. Nawet przy relatywnie łagodnym przebiegu może ona jednak wpływać na ciążę i poród u kobiety chorej na celiakię.

Wykonaj badanie DNA w przypadku następujących dolegliwości i schorzeń:

  • Objawy brzuszne - bóle brzucha, wzdęcia, nietypowe stolce oraz inne
  • Opóźnienie rozwoju u dziecka
  • Choroby przewlekłe takie jak np. cukrzyca typu 1 czy tarczyca
  • Hipoplazja szkliwa zębowego
  • Nowotwory jelita cienkiego, głównie chłoniaki
  • Zaburzenia psychiczne, np. schizofrenia,
  • Nawrotowe owrzodzenie jamy ustnej

NA CZYM POLEGA BADANIE?

Badania genetyczne w kierunku diagnostyki celiakii przeprowadzane są w całej Polsce. Do badania pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka (tzw. „ślina”), który następnie poddaje się analizie genetycznej.

Samo badanie jest proste i całkowicie bezproblemowe. Wszystko, co należy zrobić, to zamówić zestaw do samodzielnego pobrania materiału, pobrać próbki, a następnie odesłać je do laboratorium. Na wynik należy oczekiwać do 15 dni roboczych. Istnieje także możliwość pobrania materiału w placówce medycznej, przez lekarza lub pielęgniarkę za dodatkową opłatą.

JAK SIĘ ZBADAĆ?

Badania genetyczne w kierunku diagnostyki celiakii przeprowadzane są w całej Polsce.


Celiakia - jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowych - laboratorium badań DNA
Dieta niskowęglowodanowaDieta lekkostrawnaNadciśnienie tętniczeZalecenia do wszystkich opisywanych chorób dietozależnychPrebiotyki w żywnościFenyloketonuriaBiałko tylko z roślin? To możliwe?Menopauza, klimakterium, przekwitanie.NiedokrwistośćZespół Jelita DrażliwegoSuperfruitsTężyczka utajonaIndeks insulinowy (IS)Niezwykle ważna witamina B12SIBO, czyli przerost bakteryjny jelita cienkiegoPorównanie diety niskowęglowodanowej i ketogenicznejKwasy tłuszczowe - kompendiumDieta wegetariańskaDieta, a stwardnienie rozsianePrzeciwutleniacze, czyli naturalni obrońcy organizmuDieta oraz problemy żywieniowe małych dzieciProbiotykiNietolerancja laktozyEndometrioza, a dietaZespół policystycznych jajników (PCOS)Dieta low FODMAPSubstancje wspomagające prawidłową glikemięOperacja bariatrycznaMigrenowe bóle głowyInsulinoopornośćStany zapalne trzustkiMarskość wątrobyZespół metabolicznyNieswoiste choroby zapalne jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna (CD)Choroby neurodegeneracyjne mózgu - Alzheimer i ParkinsonReumatoidalne zapalenie stawów (RZS)Kamica żółciowaCeliakiaKamica nerkowa i moczowodowaAlergia i nietolerancja pokarmowaNiedożywienieChoroba wrzodowa żołądka i dwunastnicyOsteoporoza i jej związek z żywieniemŻywność, która może chronić przed nowotworamiNapary roślinne wspierające pracę organizmuDieta w depresjiNiedoczynność tarczycy z Hashimoto - a dietaChoroba refluksowa żołądkowo-przełykowa (refluks)Jak zwiększyć biodostępność żelaza w diecieDna moczanowa a dietaDieta dla Kobiet w ciążyCukrzyca – strzeż się!Cholesterol - czy słusznie oskarżony?Gospodarka hormonalna pod lupąMechanizm tycia i chudnięciaŻywienie kobiet karmiących piersiąChoroby dietozależneŻywienie Dzieci w wieku szkolnymCeliakia - jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowychNietolerancja laktozy u osób dorosłychPrzyczyny otyłościAlkohol a odchudzanieCukier = biała śmierćDieta a forma włosów i skóryDieta antynowotworowa wg GersonaZespół jelita nadwrażliwego a dietaJak przytyć? Porady i dieta dla chudych.Odchudzanie - Fakty, mity i stereotypyDieta przy Atopowym Zapaleniu Skóry (AZS)Najważniejsze zasady odżywianiaZdrowotne właściwości diety niskowęglowodanowej
Opinie o mnie  |  Zamów dietę