Dietetyk Wrocław online - Radosław Bernat
Dietetyk
mgr inż. Radosław Bernat
Zdrowe odżywianie - porady dietetyczne
Telefon 504 428 093 do dietetyka we Wrocławiu 504 428 093
Email - radekbernat@4slim.pl - dietetyk online radekbernat@4slim.pl

Dieta antynowotworowa wg Gersona

Max Gerson (1881 – 1959) był lekarzem, który opracował dietę przywracającą organizmowi możliwości samoleczenia.

Podstawą diety są: owoce, soki warzywne i owocowe, jarzyny, surówki, specjalna zupa zwana zupą Hipokratesa, ziemniaki i płatki owsiane. Muszą to być produkty zdrowe, pełnowartościowe i naturalnie uprawiane.

Zabronione są min.: nikotyna, sól, przetwory warzywne, zupki w proszku, alkohol, tłuszcze zwierzęce, napoje gazowane, cukierki, słodycze, herbata, grzyby, orzechy, ostre przyprawy, woda do picia, ogórki surowe i marynowane, itp.

Czasowo zabronione są jaja, mięso, mleko, masło, ryby, ser.

Należy pić łącznie 13 szklanek po 250 ml świeżo wyciśniętych soków, szklanka na godzinę. Nie pijemy nic więcej żeby zmieściła się jeszcze zupa. Zupa Hipokratesa słada się z selera, pietruszki, porów, czosnku, pomidorów i ziemniaków.

Jeść możemy również świeże surówki, jarzyny gotowane, płatki owsiane, suszone owoce i warzywa, ziemniaki, ryż, itp.

Oprócz właściwej diety z domu wyeliminować musimy min. rozpuszczalniki, aerozole, farby, dezodoranty i środki przeciwpotne, pastę fluorową, leki przeciwdepresyjne itp.

Dodatkowo niezbędnym elementem terapii są różnorakie lewatywy, które powodują:

  • rozszerzanie dróg żółciowych, zwiększając produkcję żółci i w ten sposób ułatwiają wydalanie produktów rozpadu guza,
  • oczyszczają jelito cienkie i grube,
  • działają łagodząco przy kolkach, czy biegunkach.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem są medykamenty min: thyroideum, płyn lugola, r-r potasu, Wit. B12, niacyna, sok z wątroby, pankreatyna itp.

Ścisłe leczenie wg powyższych zasad trwa od 1,5 do 2 lat. W początkowych kilku dniach może pojawić się szereg różnorakich trudności zaczynając od nudności, wymiotów, kolek, wzdęć itp. Po ok. 4-6 tyg. pacjenci czują się już bardzo dobrze i silnie.

Także jak Państwo widzą jest to bardzo trudna, kosztowna i restrykcyjna dieta. Sam osobiście nie podejmowałem się jeszcze prowadzenia Pacjentów na takiej diecie, studiując jednak przypadki doktora Gersona stwierdzić należy, iż dieta ta ma niezwykłe właściwości. Właściwości tej diety powodują nie tylko leczenia raka, ale również wspomagają leczenie innych chorób jak migrena, gruźlicę, itp. oraz przydatna jest w leczeniu uzależnień narkotykowych, alkoholowych, czy nikotynowych.

Schemat dawkowania:

* - 2 łyżki stołowe rycyny popite kawą, zaraz potem wlew z kawy (lub 10:15)
** - lub 15:30


GodzSokiOlej lnianyAcidol-PepsinRoztw. potasuPłyn Lugola 50%ThyroideumNiacin
tabl. 50 mg
Pankreatynamleczko pszczele,
kaps. 50 mg
iniekcje B12 - 100g
+ ekstrakt z wątroby - 3 ml
lewatywy z kawylewatywy
z oleju rycynowego
co 2 dni
7:00         1X*
7:30        2   
8:00pomarańcza 243113    
9:00z zielonych liści  4        
10:00jabłkowo-marchwiowy   4321    
11:00z wątroby         x 
12:00z zielonych liści  4       X**
13:00jabłkowo-marchwiowy1243113    
14:00z zielonych liści  4        
15:00z wątroby  4        
16:00z wątroby         X 
17:00jabłkowo-marchwiowy  43113    
17:30jabłkowo-marchwiowy  4        
18:00z zielonych liści  4  1     
19:00jabłkowo marchwiowy1243113  X 
23:00          X 
3:00          X 
Dieta niskowęglowodanowaDieta low FODMAPSubstancje wspomagające prawidłową glikemięOperacja bariatrycznaMigrenowe bóle głowyInsulinoopornośćStany zapalne trzustkiMarskość wątrobyZespół metabolicznyNieswoiste choroby zapalne jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna (CD)Choroby neurodegeneracyjne mózgu - Alzheimer i ParkinsonReumatoidalne zapalenie stawów (RZS)Kamica żółciowaCeliakiaKamica nerkowa i moczowodowaAlergia i nietolerancja pokarmowaNiedożywienieChoroba wrzodowa żołądka i dwunastnicyOsteoporoza i jej związek z żywieniemŻywność, która może chronić przed nowotworamiNapary roślinne wspierające pracę organizmuDieta w depresjiNiedoczynność tarczycy z Hashimoto - a dietaChoroba refluksowa żołądkowo-przełykowa (refluks)Jak zwiększyć biodostępność żelaza w diecieDna moczanowa a dietaDieta dla Kobiet w ciążyCukrzyca – strzeż się!Cholesterol - czy słusznie oskarżony?Gospodarka hormonalna pod lupąMechanizm tycia i chudnięciaŻywienie kobiet karmiących piersiąChoroby dietozależneŻywienie Dzieci w wieku szkolnymCeliakia - jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowychNietolerancja laktozy u osób dorosłychPrzyczyny otyłościAlkohol a odchudzanieCukier = biała śmierćDieta a forma włosów i skóryDieta antynowotworowa wg GersonaZespół jelita nadwrażliwego a dietaJak przytyć? Porady i dieta dla chudych.Odchudzanie - Fakty, mity i stereotypyDieta przy Atopowym Zapaleniu Skóry (AZS)Najważniejsze zasady odżywianiaZdrowotne właściwości diety niskowęglowodanowej