Napary roślinne wspierające pracę organizmu
Mięta pieprzowa:
Głównym składnikiem aktywnym mięty jest mentol, odpowiadający za jej charakterystyczny zapach i smak, a także za jej właściwości chłodzące. Napar z mięty pomaga w zaburzeniach trawienia, między innymi w dolegliwościach spastycznych towarzyszących zespołowi jelita drażliwego, ponieważ działa rozkurczowo. Może być także stosowany w schorzeniach dróg żółciowych i woreczka żółciowego.
Melisa lekarska:
Napar z liści melisy znany jest z właściwości uspakajających, wyciszających, pomaga w zaburzeniach snu i trawienia. Przypisuje się mu także właściwości pobudzania apetytu i wspomagania produkcji soków trawiennych. Działa także przeciwskurczowo, wzmacniająco i przeciwzapalnie.
Pokrzywa zwyczajna:
Pokrzywa należy do najbardziej różnorodnie działających roślin. Napar z jej liści ma działanie moczopędne, stąd ich powszechne zastosowanie przy kamicy nerkowej i obrzękach. Poza tym posiada właściwości przeciwzapalne i znieczulające, dlatego jest stosowany w celu łagodzenia bólu związanego ze stanem zapalnym stawów. Liście pokrzywy wykazują też działanie przeciwkrwotoczne i zapobiegające anemii, gdyż wpływają na wytwarzanie hemoglobiny i czerwonych krwinek. Korzystnie wpływa także na poziom glukozy we krwi. Ponadto poprawie stan skóry, włosów i paznokci.
Rumianek szlachetny:
Napar z wysuszonych koszyczków kwiatowych rumianku pomaga w leczeniu niestrawności na tle nerwowym, wzdęciach, zapaleniu żołądka, biegunkach, a także chorobie lokomocyjnej. Wspomaga wydzielanie soku żołądkowego, dzięki temu poprawia apetyt i ułatwia trawienie. Wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie układu trawiennego i przywraca właściwe ruchy perystaltyczne, ułatwiając tym samym wypróżnienie. Działa przeciwwymiotnie, pomaga przy porannych nudnościach kobiet w ciąży.
Nagietek lekarski:
Napar z nagietka lekarskiego wykazuje właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne – zwłaszcza w zapaleniach jamy ustnej lub gardła. Wpływa na poprawę trawienia przez wzmożenie wydzielania żółci, stosowany jest w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Dzięki działaniu żółciotwórczemu znalazł zastosowanie w leczeniu zaburzeń czynności pęcherzyka żółciowego. Działa moczopędnie, wspomaga wydalanie z organizmu produktów przemiany materii. Zewnętrznie stosowany jest w ciężko gojących się ranach, odmrożeniach, oparzeniach, wykwitach skórnych, stłuszczeniach, gdyż wspomaga gojenie poprzez zwiększenie przepływu krwi do obszaru rany.
Dziurawiec zwyczajny:
Napar z dziurawca znany jest ze swoich właściwości przeciwdepresyjnych, ale nie wszyscy wiedzą, że ma również bardzo korzystny wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Wspomaga trawienie, pobudza wytwarzanie żółci, dlatego też stosowany jest w chorobach dróg żółciowych. Wykazuje też działanie bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze.

Bibliografia:
- Rośliny lecznicze świata: ilustrowany przewodnik naukowy po najważniejszych roślinach leczniczych świata i ich wykorzystaniu. Pod red. B.E. van Wyk, M. Wink. Tł. i red. nauk. wyd. 1 Polskiego I. Fecka [i wsp.]. – Wrocław: MedPharm, Polska, 2008.
- Senderski M.E: Zioła w leczeniu dolegliwości i chorób układu trawiennego oraz wątroby i trzustki. Podkowa Leśna, 2009.